Appointments

Clergy Codes

  • AF Affiliate Member
  • AL Administrative Location
  • AM Associate Member
  • DC Deaconess
  • DM Diaconal Minister
  • DR Retired Diaconal Minister (consecrated under provisions of 1992 or earlier Discipline)
  • FD Deacon in full connection
  • FE Elder in full connection
  • FL Full-time Local Pastor
  • HL Honorable Location / Honorable Location – Retired
  • LM Certified Lay Minister
  • OA Associate Member of other Annual Conference
  • OD Deacon member of other annual conference
  • OE Elder member of other annual conference or other Methodist denomination
  • OF Full Member of other denomination
  • OP Provisional member of other Annual Conference
  • OR Retired member of other Annual Conference
  • PD Provisional Deacon
  • PE Provisional Elder
  • PL Part-time Local Pastor
  • RA Retired Associate Member
  • RD Retired Deacon in Full Connection
  • RE Retired Full Elder
  • RL Retired Local Pastor
  • RP Retired Provisional Member

Is your church receiving a new pastoral appointment? Contact the Center for Multiplying Disciples for resources and information to assist in the transition.

Appointments take effect July 1, 2020, unless otherwise noted. For the final list of appointments from Arkansas Annual Conference 2019, please click the button below.

Appointment changes announced since the adjournment of the 2019 Arkansas Annual Conference
(bold indicates new listings):

  • North Little Rock First (Interim Associate) – Phil Hathcock (RE, effective 6/1/2020)

  • Judsonia/Kensett – Larry Martineau (RE)

  • Brightwater – Mark Lasater (RE)

  • Viney Grove – Randy Nix (RE)
  • Leachville/Caraway/Manila – Jason Sutfin (FE)
  • Osceola – Ryan Spurlock (FL)
  • Amity – David Kassos (RE)
  • Pea Ridge – Jerome Grotts (PL)
  • 200,000 Reasons Community Worker – Samantha Meadors (FD)
  • St. Paul-Maumelle – Maxine Allen (RE)
  • Naylor – LaVon Post (RE)
  • Traskwood – Bill Ferguson (RL)
  • Pleasant Hill/Mount Carmel-Benton – George Whitlock (PL)
  • Mayflower – Jemmie Reynolds (PL)
  • Lakeside-Pine Bluff – Judy Rudd (FE)
  • The Vine – Todd Lovell (FE)
  • Conway First (Associate) – Michelle Morris (FE)
  • Highland Valley (Associate) – Gail Brooks (FE)
  • St. James-Pine Bluff/Wesley Foundation, UAPB – Natasha Murray (FE)
  • Primrose/Keo – Chase Green (FE)
  • Norphlet/Centennial – Amanda Price (FE, Louisiana Conference)
  • Mount Ida/Joplin – Ron Newberry (FE)
  • Elm Springs – Jennie Williams (FE)
  • Star City First – Russell Hull (FE)
  • Searcy First – Jeff Jackson (FE)
  • Gillett/Deluce Prairie Union – Deanna McCormack (FE)
  • Osceola – Ryan Spurlock (FL)
  • Hazen/DeValls Bluff – Chris Wright (FL)
  • McGehee First/Wesley-McGehee – Rollie Tom Mullins (FL)
  • Southwest District Superintendent – Ann Ferris (FE)
  • Cornerstone-Jonesboro – Jonathan Griesse (FE)
  • Winfield – Betsy Singleton Snyder (FE)
  • Concord-Lonoke – James Wainscott (FE)
  • Bentonville First (Associate) – Andrea’ Cummings (FE)
  • Texarkana First (Associate) – Robin Roark (FL)
  • Ozark – Brad Elrod (FE)
  • DeQueen/Gilham – Stephen Copley (FE)
  • St. Paul-Searcy – Clefton Vaughn (FE)
  • Penney Memorial Church/Penney Retirement Community-Penney Farms, FL – George Hull (PD)
  • CanvasCommunity/Quapaw Quarter – Kurt Boggan (RE)
  • DeWitt/St. Charles – Reginald Russell (FE)
  • Pulaski Heights (Associate) – Kathleen McMurray (FE)
  • Vilonia – Lauren DeLano (FE)
  • Christ-Texarkana/Ogden – Jay Stephen Simpson (FE)
  • Sardis – Mark Cloninger (FE)
  • Mena First – Scott Stewart (FE)
  • Bentonville First – JJ Whitney (FE)
  • Hot Springs First – J. J. Galloway (FE)
  • Pine Bluff First – Carlton Cross (FE)
  • Rogers First – James Kjorlaug (FE)
  • Malvern First – Troy Conrad (FE)
  • Trumann/Lepanto – Rex Darling (RE, effective 03/22/2020)
  • Batesville First (Associate) – Carl Hudson (PL, effective 03/01/2020)
  • Buena Vista/Timothy/St. Mark-Camden – Benny Morgan (FL, effective 02/01/2020, charge realignment)
  • Pulaski Heights – Dr. John Robbins (FE)
  • Fort Smith First (Associate) – Deedee Autry (FE, effective 02/01/2020)
  • Old Austin – Cullianne Foster (PL, effective 01/01/2020)
  • Prescott First – Terrie Lynn Bunnell (FL, effective 01/01/2020)
  • Private Practice as Rev. Ann Michelle Whitfield, LCSW, PLLC – Michelle Whitfield (FD, effective 01/01/2020)
  • Mena First – Don Hall (RE, effective 10/01/2019)
  • Prescott First – Jessica Durand (FE, effective 9/15/2019)
  • Levy – Greg Comer (RE, effective 09/01/2019)

Change of Conference Relationship:

  • David P. Orr (FE) – Retired
  • Bruce W. Bennett (FE) – Retired
  • Kurt Boggan (FE) – Retired
  • Thomas Dellinger (PTLP) – Retired
  • Janet Edwards (FE) – Retired
  • J. David Kassos (FE) – Retired
  • Ramiro Lizcano (FE) – Retired
  • Audie D. Long (FE) – Retired
  • Michael L. Mattox (FE) – Retired
  • Michael C. Morey (FE) – Retired
  • David F. Moseley (FE) – Retired
  • Belinda Price (FE) – Retired
  • Britt A. Skarda (FE) – Retired
  • Jimmie Stillwell (PTLP) – Retired
  • Vida R. Williams (FE) – Retired
  • James “Steve” Wingo (FE) – Retired
  • Frank Grubbs (PTLP) – Retired, effective 12/01/2019
  • Regina Gideon (FE) – Honorable Location, effective 12/19/2019
  • Ann Ferris (FE) – Leave of Absence, effective 10/01/2019
  • Cathy Estes (RE) – Retired, effective 08/01/2019
  • David Hawkins (FE) – Leave of Absence, effective 07/17/2019
  • Tommy Halsell (PTLP) – Retired, effective 07/02/2019

Lay Supply Assignments:

  • Grace-Rogers – Scott Jacobsen
  • Trumann/Lepanto – Sarah Ellzey
  • ASU Wesley Foundation – Dennis Ellzey
  • Jonesboro First, Associate – Matt Knight
  • Calico Rock/Spring Creek – Kevin Gilbee
  • Grady/Trinity-Star City – Roger Mulligan
  • Almyra/Hunter’s Chapel – Janet Parrish